New Image Post

Spinning Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir

Spinning özellikle kısa zamanda çok fazla kalori yakmak isteyen ve hızlı kilo vermeyi kolaylaştıran bir egzersiz. Yaklaşık olarak bir seansı 45 dk – 1 saat olan bu egzersiz oldukça etkili. Spinning yüksek tempolu ve yüksek sesli müzikler eşliğinde ve faydalı olması açısından guruplar halinde yapılan bir egzersiz türü. Ortalama olarak bir seansta 500 ile 900 kalori arasında bir kalori yakımı sağlanır ve 2 ya da 3 günde bir tekrarlanır. Bu sayede çok hızlı kilo vermeyi ve tüm vücudu çalıştırarak güçlendirmeyi amaç edinir.

Spinning yarış bisikletleri formunda sabit bisikletler ile ilk 15 dakikası sele üzerinde geri kalanında da pedallar üzerinde çalışılır. Denge sağlaması biraz zaman alsa da egzersize alıştığınızda hem güçlendiğinizi hem de egzersizi çok daha başarılı bir biçimde yaptığınızı fark edeceksiniz. Spinningi ilk defa yapacak olanlar için.. oldukça yorucu bir spordur.

Bu yüzden eğer imkânınız varsa bu spora daha kısa zamanlarda çalışarak bacaklarınızı kuvvetlendirin. En çok bacak kaslarınızın çalışmasını sağlayan spinning dersine mutlaka hazırlıklı gidin. Çünkü spor salonlarında yapılan bu grup sporu oldukça uzun ve yorucu. Bu spor ile ciddi anlamda ter atıyorsunuz.

Hem keyifli hem de yorucu olan bu spor, hızlı kilo vermek isteyenlerin kesinlikle ilk tercihlerinden olmalıdır. Aşağıda yararlarından bahsedeceğimiz bu sporu deneyen ve hala devam eden sporcu yorumlarına da yer vereceğiz. Dilerseniz hepsinden önce spinning nedir, nasıl yapılır sorularına cevap olması adına spinning ile ilgili güzel bir egzersiz videosu paylaşalım.

Spinning Faydaları
Kalbi güçlendirerek kondisyonu arttırır.
Dolaşım sisteminin düzenli çalışmasında ve dolaşım sistemini düzenlemekte oldukça etkili.
Kısa sürede çok fazla kalori yakımı sağlıyor.
Bacak, basen, kalça, göğüs ve sırt bölgelerindeki kasları çalıştırıyor.
Bu bölgeleri incelterek daha formda bir görünüme kavuşmanızı sağlıyor.

Dezavantajları

Oldukça yorucu, bu yüzden çok yorulmanız halinde biraz dinlenmenizi tavsiye edebiliriz.
Her gün yapılması önerilmez.
Özellikle bacak bölgesini eşit çalıştırmadığı için dengeli değildir.