New Image Post

Spinning Antrenmanının Faydaları

Son zamanlarda oldukça popüler olan, indoor bisiklet egzersizi spinning'in avantajları nelerdir? Spinning'in faydalarını keşfedin.

Spinning Nedir?
Spinning veya RPM, müzik eşliğinde ve grup halinde iç mekanda bisiklet egzersizi yapmaktır. Antrenör eşliğinde yapılan bu egzersizde amaç özellikle alt bedeni çalıştırmak ve kalp solunum direncini artırmaktır. Egzersiz seviyeleri, belli bir bisiklet parkurunun simülasyonuna göre ayarlanır. Bu spor, bisiklet ve doğa yürüyüşüne hazırlık yapan, aynı zamanda da kilo vermek isteyenler için çok etkilidir. Egzersizler, teknik hareket gerektirmez. Eklemler açısından herhangi bir zorlanma söz konusu değildir, bu nedenle sırtları hassas olanlar tarafından da yapılabilir.


Spinning Egzersizi Nasıl Yapılır?
Spinning egzersizi, yaklaşık 30 ila 80 dakika sürer. Antrenman, müzik eşliğinde, belirli bir ritm ile egzersiz yaparak gerçekleştirilir. Kalp atışlarınızın hızlandığı sprint ve aktif dinlenme aşamaları dönüşümlü olarak tekrarlanır. Gerçek bisiklet parkuru koşullarını yaratmak için, egzersiz tırmanışlarından, inişlerden ve düz yollardan oluşur. Hem kolay hem de etkili bir spinning egzersizi için tek bir şey gerekir: Direnç! Pedal çevirmeyi kolaylaştırmak veya zorlaştırmak için direnci ayarlayan düğme sayesinde, egzersiz zorluğunu bireysel olarak ayarlayabilirsiniz.


Neden Spinning Egrzersizi Yapmak Gerekir?
Kalp Damar Sağlığı
Spinning, hem form tutmak, hem de performansınızı artırmak hem de kalp damar sağlığı açısından faydalı bir egzersiz türüdür. Spinning egzersizleri sayesinde, kalbiniz güçlenir ve egzersiz performansınız artar. Egzersiz seviyeniz arttıkça, nefes alıp verme kapasitenizi ve dayanıklılığınız fark edilir şekilde gelişir.

Antrenör tavsiyesi: Spinning'e başlamadan 1 ay önce, kardiyo egzersizi yapmanız tavsiye edilir.

Enerji
Enerjik bir yapıya mı sahipsiniz? O zaman spinning egzersizini tercih etmelisiniz. Bu egzersiz türü, hem enerji harcamak hem de zihinsel motivasyon açısında idealdir. Spinning egzersizleri sırasında, antrenör eşliğinde yüksek motivasyonla çalışabilirsiniz. 25 km yaparak, performansınızı zirveye taşıyabilirsiniz. Spinning aktivitelerinde, hareket veya koordinasyon zorluğu söz konusu değildir... Bacaklarınızı çeviriyorsunuz, hepsi bu!


Kilo Verme
Spinning, kısa sürede kilo vermenize yardımcı olur. Gerçekleştirilen egzersiz seviyesi ve süresi yüksek oranda kalori harcatır (kilonuza ve seviyenize göre ortalama 700 kalori). Maksimum kalori yakmak ve kendini iyi hissetmek için bu egzersizi deneyin. Bu antrenman, mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun maksimum seviyede salgılanmasını sağlar.

Vücüdü Şekillendirme
Spinning sadece kilo verdirmekle kalmaz, aynı zamanda eklemleri zorlamaksızın bedenin alt bölümünün, bacakların, kalçaların şekillendirilmesi için de faydalıdır. Egzersiz seviyesi ilerledikçe, kaslarınız güçlenir ve dayanıklılığınız artar.

Kısacası, spinning yıl boyunca formda ve ince kalmak için denenmesi gereken bir egzersizdir. Stres atmak, enerjiyi dışa vurmak, terlemek ve eğlenmek isteyenler için ideal bir egzersizdir. Spinning'in etkisini görmek için, haftada en az 2 defayapmanız, bir dayanıklılık çalışması ve bedenin üst kısmı için genel bir güçlendirme egzersizi ile tamamlamanız gerekir Evde de antrenman yapabilmek için, spinning kardiyo bisikleti alabilirsiniz. Bahaneniz kalmadı, artık her türlü hava koşulunda bisiklete binebilirsiniz!