New Image Post

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Öneri

Alkolü azaltın
Az miktarda alınan alkolün sağlığa olan faydaları ispatlanmış olmakla birlikte, aşırı alkolün vücudunuza büyük zararlar verdiğinin farkında olmalısınız.
Alkol, özellikle vücudunuzu temizleyen ana organ olan karaciğere zarar veriyor. Ayrıca, vücudunuzun su kaybetmesine yol açıyor. Bu nedenle,
önerilen alkol miktarını aşmamanız çok önemli (bayanlar için günde1 kadeh, beyler için günde 2 kadeh). Alkollü bir içecek yerine,
alkolsüz meyve kokteyli ya da meyva suyu karıştırılmış maden suyu içebilirsiniz.

Şekeri azaltın
Çoğumuz gerektiğinden çok daha fazla şeker yiyoruz. Yüksek miktarda şeker tüketmek, kalp ve damar problemlerine yol açabiliyor. Şekeri azaltmak için,
proses edilmiş yiyeceklerden ve ağır tatlılardan vazgeçin. Tatlı birşeyler yemek istediğinizde çikolata yerine bir parça meyve yemeyi tercih edin.

Tuzu azaltın
Tuz içerdiği sodyum ile kalp hastalığının en önemli risk faktörlerinden biri. Hazır yiyecekler ve proses edilmiş sosis, salam gibi et ürünleri
çok fazla miktarda sodyum içeriyor. Mümkün olduğunca taze malzemelerle yiyeceklerinizi hazırlamaya dikkat edin ve yemekler kattığınız
tuz miktarını azaltmaya çalışın.

Katı yağ alımını azaltın
Süt, peynir, tereyağı ve ette bulunan yağ, kolesterolü yükseltiyor. Kolesterol damarlarınıza zarar vererek, kalp problemlerine ve felce yol açabilir.
Bu tür besinleri azaltarak, daha fazla zeytin yağı, avakado, fındık ve badem yemeye özen gösterin.

Meyve ve sebze tüketiminizi artırın
Günlük olarak taze meyve sebze tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Bu şekilde günlük olarak bol bol vitamin, mineral ve antioksidant almış olacaksınız.

Daha fazla su için
Su vücudunuz için en faydalı içecek. Vücudumuzun yüzde 60'ı sudan oluşuyor ve su vücuttaki her organ için hayati önem taşıyor. Yemek aralarında ve
sabah uyanır uyanmaz su içmeye çalışın. Sade su içmekte zorlanıyorsanız, içine birkaç limon ya da portakal dilimi ekleyerek içmeyi deneyebilirsiniz.

 Öğün atlamayın..
Yeterli ve dengeli beslenmek için öğün atlamayın. Çünkü atlanan her öğün bir sonraki öğüne kadar daha çok acıkmanıza ve karşınıza çıkan her yemeği kalorisi yüksek veya düşük, miktarca çok veya az demeden ihtiyacınızdan fazla tüketmenize neden olacaktır.

Öğününüz çeşitli olsun..
Mümkün olduğu kadar çok çeşitli beslenmeye özen gösterin. Her gün beslenme planınız içerisinde tüm besin gruplarına (süt, et, sebze-meyve, tahıl) yer vermeye çalışın. Bu besinlerin hepsinden bir öğünde tüketemeseniz de gün içerisinde farklı öğünlerde almaya çalışın.

Egzersizi ihmal etmeyin..
Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme düzeninin içerisine muhakkak bir egzersiz programını dahil edin. Yaşam koşullarınıza uygun, sürekli yapabileceğiniz bir aktivite türünü seçin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

İdeal kilonuzu koruyun..
Hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak, her zaman zinde ve enerjik olmak için sağlıklı kilo aralığınızda olmanız oldukça önemlirdir. Bunun için Beden Kitle İndeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümlerinizin sağlıklı dilimde olmasına özen gösterin.

 Kocaeli'nin a plus spor merkezlerinden biri olan Mila City Sports Club'ta yiyebileceğiniz sağlıklı birçok alternatif bulunmaktadır.