New Image Post

Sabahları Yoga Yapmanın Faydaları

Güne iyi başlamak bir tarafa, fiziksel ve zihinsel olarak pozitif bir dönüşümü başlatmak için en iyi yol, sabah alışkanlıklarınız arasına yogayı eklemek.

Hayatınızda en azından bir kere yoga yaptıysanız, nefesinizi dinleyerek birkaç hareketten oluşan bir seriyi yaptıktan sonra farkındalıkla geçen bu zamanın sizi nasıl rahatlattığını ve iyi hissettirdiğini zaten biliyorsunuzdur. Düzenli yoga pratiği olan insanların çoğu sabahları yoga yapmayı tercih eder.

İşte her sabah yoga yapmanızı sağlayacak 14 harika fayda:

Günlük niyetinizi belirleyin
Her sabah kendinize bedeninizi ve zihninizi dinlemek için zaman ayırdığınızda aynı zamanda farkındalıkla niyetlerinizi de gözden geçirmiş olursunuz. Her yılbaşında "bu sene şunları yapacağım bunları yapmayacağım” diyerek uzun listeler yapmak yerine günlük, güncel ve kısa niyetlerle kendinizi daha iyi ve daha özgüvenli hissedebilirsiniz.

Güneşi selamlayın
Geleneksel yoga pratiğinde Surya Namaskar (Güneşi Selamlamak) olarak bilinen akış tam da gündoğumunda günü ve doğmakta olan güneşi selamlamak için yapılırdı. Doğanın ritminin farkında olarak harekete geçmek kendi doğal ritimlerinizi ve döngülerinizi de daha iyi anlamanızı ve bu ritimle uyum içinde yaşamanızı kolaylaştıracak. Modern dünyada kendimizi teknolojiye fazlaca kaptırıp doğanın bir parçası olduğumuzu unuttuysak eğer, sabah rutinleri bunu hatırlamak için harika bir yöntem.

Kaslarınızı canlandırın
Dr. Gil Hedley, "Sabahları hareket etmek sağlıklı bir vücuda sahip olmanın ve iyi hissetmenin en iyi yollarından biridir” dedi. Akşamları ve geceleri kaslarımız genellikle dinlenir ve özellikle uykudayken, bağ dokuları esnekliğini kaybeder, vücut sıvıları da yavaşlar. Bu yüzden sabah uyandığımızda esneme ihtiyacı duyarız. Vücudunuz size "esne” diyorsa onu dinleyin ve sabahları yogayı hayatınıza katarak daha sağlıklı hissedin.

Güne stresli başlamayın
Yataktan kalktığınız gibi koşturmaya başlamak demek, stres demek. Oysa sabahları kendinize bir saat ya da yarım saat ayırdığınızda sinir sisteminiz de her şeyin yolunda olduğuna dair güzel bir hisse kapılarak daha stressiz bir güne başlamış olacak! Sabahları stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyemiz, uyanmamızı kolaylaştırmak için zaten yüksek olur. Halihazırda yüksek olan kortizol seviyemizi bir de ekstra stres faktörleri ekleyerek, sağda solda koşturup söylenerek arttırırsak tamamı stresli bir günü neredeyse garantilemiş oluruz. Oysa sabahları yoga yapmayı alışkanlık haline getirirseniz sinir sisteminize de bir iyilik etmiş olur, stres seviyenizi önemli ölçüde düşürebilirsiniz.

Kahve ihtiyacınızı azaltın
Yoga yenileyici ve muhteşem bir şekilde rahatlatıcı olabilir ama aynı zamanda uyarıcı ve enerji vericidir de. Uyandığınızda genellikle yorgun hissediyor olsanız bile yoga pratiğinden sonra kendinizi canlı ve enerjik hissedeceğiniz kesin. Kahve hazırlamak için zaman harcıyorsanız bir düşünün, neden bu zamanı artık yoga için ayırmıyorsunuz?

Ordunuzu harekete geçirin
Hastalıklarla savaşan beyaz kan hücreleri, kan akışımız ve lenfatik sistemimiz doğru ve etkili bir şekilde çalıştığı zaman görevlerini mükemmel bir şekilde yerine getirebilirler. Sabahları ilk iş sizi iyi hissettirecek bir şekilde hareket ettiğinizde aslında vücudunuzdaki bütün sistemleri uyandırmış oluyorsunuz, haliyle kan dolaşımınızı da canlandırıyorsunuz. Bu sayede bağışıklık sisteminizi de güçlendirmiş oluyorsunuz. Özellikle Viparita Karani (bacakları duvara dayayarak yukarı kaldırdığınız poz) bağışıklı sistemini uyarmak için çok etkilidir, kış sabahlarında yoga pratiğinize eklemeyi ihmal etmeyin.

Mutlu olun
Sabah yogası kan dolaşımınızı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği gibi, ruh halinizi de iyileştirebilir. Londra'daki Yoga Biomedical Trust topluluğunun yaptığı araştırmaya göre anksiyete (kaygı bozukluğu) şikayeti olan katılımcıların %94'ü, uykusuzluk şikayeti olanların ise %82'si sabah yogası pratiğini hayatına kattıktan sonra bu sorunlarından kurtulduğunu ifade etti. Kısacası rahatlıkla, "sabah yogası mutlu eder” diyebiliriz.

Kendine ait bir zaman
Özellikle çocuklarınız varsa ya da işiniz dolayısıyla sürekli başkalarını kontrol etmeniz gerekiyorsa bazen kendinize ne kadar az zaman ayırabildiğinizi düşünüp kötü hissediyor olabilirsiniz. Sbah pratiğiniz beş dakikalığına ya da bir saatliğine, kendinize zaman ayırıyor olduğunuzu bilmenin rahatlığını sağlayacak.

Üşenmek yok
Eğer yeni yıla başlarken bir sürü hedef koyup birçoğuna ulaşamadığınızı düşünüyor ve bu yüzden suçluluk duyuyorsanız, sabah yogası özgüveninizi geri getirecek. Yapmayı seçtiğiniz ve size iyi geleceğini bildiğiniz bir şeyi sabah ilk iş olarak yapmış olmanız, gün içerisinde kendinizi daha özgüvenli ve daha değerli hissetmenize yardımcı olabilir.

Zihinsel berraklık için meditasyon
Sabah yogası için ayırdığınız zamanda sadece yoga pozlarından ibaret bir pratik yapmanız gerekmiyor. Meditasyon da yoga pratiğine dahil bir uygulamadır ve güne kısacık da olsa bir meditasyon ile başlamak ve bunu alışkanlık haline getirmek, çok kısa sürede olumlu etkisini görebileceğiniz bir pratik olacaktır. Özellikle stresli, zor karar veren biriyseniz ve gün içerisinde sıklıkla "kafanızın dolduğunu” hissediyorsanız, sabahları küçük bir zihin yenileme operasyonu düşündüğünüzden daha fazla işinize yarayacaktır. Meditasyon üstadı olmanıza gerek yok, rahat bir şekilde oturun, nefesinizi dinleyin ve sadece o anda, orada olmayı keşfedin.

Şimdinin tadını çıkarın
Nefes farkındalığını basitçe nefes alıp verirken sürece odaklanmak ve nefesinizi fark etmek olarak tanımlanabilir ve gerçekten de, zihninizi ve bedeninizi tam olarak o ana getirmenin en iyi yoludur. Leslie Kaminoff bunu çok güzel özetler: "Beden bizi geçmişte tutmaya çalışır, zihin ise bizi sürekli geleceğe götürmek ister. Nefes bizi şimdide, şu anda tutar.”

Zihnimizden onlarca düşünce geçiyorken, geçmişin yükü ve geleceğin telaşı bizi huzursuz ediyorken şimdiye, şu ana gelmenin tek yolu nefese dikkat etmektir. Tam olarak şu anda olmayı pratik ettiğinizde gün içerisinde yaşayabileceğiniz stresli durumlarda da nefesinize dikkat etmeyi alışkanlık haline getirecek ve olumsuz duygulara kapılmak yerine sakince düşünüp karar verebileceksiniz.

Sindirim sisteminizi güçlendirin
Bütüncül Hint tıbbı olarak da bilinen Ayurveda da dahil birçok medikal sistem, sağlıklı bir beden için sindirim sisteminin sağlıklı olmasının en önemli şartlardan biri olduğunu söyler. Bir sürü yeşil smoothie ve organik yiyecek tüketiyor olabilirsiniz ama vücudunuz bunları doğru şekilde sindiremiyorsa tam anlamıyla sağlıklı olmanız mümkün olmayabilir. Sabahları yoga yaptığınızda metabolizmanız da hızlanır, dolayısıyla sindirim sisteminiz de canlanır. Yoga pozlarıyla iç organlarınıza yumuşakça masaj yapıyor gibi olursunuz ve dolaşım sisteminiz gibi sindirim sisteminiz de daha etkili bir şekilde çalışmaya başlar.

Beyninizi güçlendirin
Sabahları yoga yapmak aynı zamanda yaratıcılığımızı ve dikkatimizi de güçlendirir. Okulda ya da işte konsantrasyon sorunları yaşadığınızı düşünüyorsanız sabahları nefes farkındalığı ve birkaç yoga pozu için zaman ayırın. Beyninizin eskisinden çok daha güçlü olduğunu fark etmeniz için aylar geçmesine gerek yok, farkı hemen göreceksiniz!

Sabah saatlerinden faydalanın
Gelenksel yoga metinlerinde gece 04:00 ile 06:00 arası zamanın meditasyon ve yoga pratiği için en uygun zaman olduğu söylenir. Çünkü zihin hala durgundur ve dünyanın geri kalanı da dikkatinizi dağıtacak şekilde harekete geçmemiştir. Dolayısıyla havada hala bir yavaşlık, durağanlık hissi vardır, bu da odaklanmanızı kolaylaştırır. Elbette sabah yogası demek sabahın dördünde ayağa dikilin demek değil, sizin için uygun olan zamanı en iyi siz bilirsiniz…

Eğer o yataktan zıplayarak kalkan ve günü gülümseyerek karşılayan insanları bir türlü anlayamıyorsanız, sabahları yoga yapmak sizi çok değiştirecek.