New Image Post

Reformer Pilates Nedir, Reformer Hareketleri, Faydaları

Reformer Pilates
Reformer pilates aleti ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Joseph Pilates duvarlara ve yataklara taktığı yaylarla hastalara yaptırdığı egzersizler ile günümüzdeki reformer aletinin ilk denemelerini yapmıştır. O dönemde yaylarla uygulanan tedavi sonucunda hastalar yataklarından kalkmak zorunda kalmadan güçlenmiş ve daha çabuk iyileşmişlerdir.

Reformer pilates aleti günümüzde oldukça geliştirilmiş bir haldedir. Bu aletle ayakta, yatarak, oturarak ve diz üstünde onlarca farklı egzersiz yapılabilmektedir.

Reformer Nedir
Reformer nedir? Son dönemlerin popüler uygulamalarından olan bu egzersiz yöntemi diğer bedensel aktivitelerle kıyaslandığında birçok farklılık göze çarpmaktadır. Faydalarının sürekli gündeme gelmesi ile birlikte birçok kişide reformer nedir merakı uyanmıştır.

Reformer pilates diğer egzersiz ve sporlara göre birçok avantaja sahiptir ve çok daha sağlıklıdır. Farklı sporlarda ve egzersizlerde eklemlere yük binmesi, kas ağrılarının oluşması, sakatlanmalar, bel ve sırt ağrılarının meydana gelmesi söz konusu iken reformer pilates esnasında bu durumlar ortadan kalkar. Eklemlere ve belli kas gruplarına yük binmez. Yapılan egzersizlerle kaslar dengeli bir şekilde çalıştırılır ve güçlendirilir.

Reformer Pilates Nedir
Reformer pilates nedir? Pilates hareketleri için tasarlanmış özel bir aletle vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar kazanarak kolayca toparlanması ve esnemesi esasına dayanan hareketler bütünüdür. Egzersizlere başlanmadan önce kişiye mat üzerinde nefes teknikleri öğretilir. nefes tekniklerini öğrenmek vücudu canlandırarak stresi azaltır ve zihinsel odaklanmayı kuvvetlendirir.

Reformer pilates nedir sorusunu daha da açacak olursak, vücuda (özellikle de eklemlere) diğer fiziksel aktivitelerde olduğu gibi çok yük bindirmeden dirençli, uzun, sağlıklı ve dayanıklı kaslar kazandıran egzersizler bütünü olarak tanımlanabilir. Bu egzersizler özel bir aletle yapılır. Bu aletle 100 ayrı egzersiz yapılabilmektedir. Bu özellikte farklı bir spor aleti yoktur. Reformer egzersizleri birbirini takip eden akıcı hareketlerden oluşur. Yapılan her egzersiz vücudu ruhen ve bedenen diğer egzersize hazırlar.

Reformer Pilates Faydaları

 • 100’ün üzerinde egzersiz hareketi bulunan reformer ile fiziksel ve mental gelişim sağlanır.
 • Yer çekiminin etkisi daha az hissedilir ve egzersizler daha rahat uygulanır.
 • Eklemlere daha az yük biner.
 • Kalori yakma oranınız artar ve kaslarınız güçlenir.
 • Esnekliği arttırır ve kan dolaşımını hızlandırır.
 • Alt karın kaslarını güçlendirir. Özellikle doğum sonrası sarkık karın problemi olanlar için iyi bir çözüm olacaktır.
 • Duruşunuzu düzeltir. Omurga destek kaslarını çalıştırarak duruşunuzu dikleştirir.
 • Sakatlanma riskini azaltır.
 • Boyun ve bel fıtığı riskini azaltması reformer pilates faydaları arasındadır.
 • Reformer esnasında kişi nefes egzersizlerini de öğrenir. Doğru nefes ile kişi canlanır ve birçok anlamda yenilenir.
 • Farklı spor aktivitelerinde sadece belli kas grupları çalışır. Reformer pilateste ise dengeli kas sistemi egzersizleri uygulanır.
 • Güçlü bir karın ve güçlü bir bel oluşturur.
 • Vücut – akıl ilişkisini düzenler. Koordinasyon yeteneğini arttırır.

 


Dayanıklılığı arttırır.
Boyun ve sırt ağrıları, kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları oluşmasını engeller.
Konsantrasyon ve odaklanma yeteneğini güçlendirerek stresi azaltması reformer pilates faydaları ndan biridir.


Reformer Pilates Zayıflatır Mı
Reformer pilates kas ve iskelet sistemini geliştirmeyi hedefleyen egzersizler grubu olarak adlandırılabilir. Cardio egzersizi değildir ve kalori yakılması hedeflenmez. Ancak reformer pilates zayıflatır mı sorusuna verilecek cevap kesinlikle zayıflatmaz şeklinde değildir. Reformer egzersizleri zayıflamaya katkı sağlar.

Reformer pilates egzersizleri beden görünümünü düzenleyen ve kilo vermeyi destekleyen birçok egzersiz içerir. Reformerde uygulanan tekniklerle 4 bedene kadar incelmek mümkündür. Ayrıca reformer pilates birçok sporun aksine her yaş grubunun yapabileceği bir egzersizler bütünü olduğundan, fazla kilolarından şikayet eden ve görünümlerinde hoşnut olmayan farklı yaş grupları için de iyi bir tercih olabilir.

Reformer aleti diğer pilates aletlerinden daha çok bilinir ve en çok kullanılan pilates aletidir. Bu alet kızaklı hareket eden bir bölüm ve üzerine yatılan bir platformdan oluşur. Bu kızaklı bölüm değişik zorluk derecelerindeki yaylarla desteklenir. Bu platform üzerinde ayrıca omuzları yaslamak için omuz destek ünitesi ve başın yerleşeceği küçük bir bölüm bulunur. Aletin üzerindeki hareketli bantlar, makara sistemi ile yaylar çok etkili ve hızlı sonuç veren bir egzersiz aleti oluştururlar. Tek bir aletle yapılan çok sayıdaki reformer hareketleri birçok kas grubunun çalışmasına olanak sağlar.

Aletin üzerinde yapılan egzersizin amacı güç kazanarak vücudu kendi sınırlarında esnetmek, postür bozukluklarını, denge merkezini düzeltirken doğru nefes uygulamaları ve odaklanma ile akıcı bir şekilde egzersizleri tamamlamaktır. Reformerda diğer fiziksel aktivitelerdeki gibi belirli kas grupları şişirilmez. Bunun yerine kaslar dengeli bir şekilde uzatılıp esnetilerek güçlendirilir.