New Image Post

Pilates'in Hayatımızdaki Yeri

Pilates tekniğine ismini veren Joseph Pilates, 1880’de Düsseldorf’ta dünyaya geldi. Astım ve romatizmayla boğuşan ve çelimsiz bir çocuk olan Pilates, genç yaşta kayak ve jimnastikle ilgilenerek vücudunu geliştirdi. 1912’de İngiltere’de sirk cambazı, boksör ve dedektiflere kendini koruma dersleri veren eğitmen olarak çalışan Pilates, Birinci Dünya Savaşı döneminde düşman ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa alındı.

Kampta hasta bakıcılık yapan ve burada kendi tekniğini geliştiren Pilates, askerlere tekniğini öğretti. İngiltere’de 1918’de pek çok kişinin ölümüne neden olan grip salgınından Pilates’in kampındakiler etkilenmeyince, uyguladığı teknik ön plana çıktı. Savaştan sonra Almanya’da metodunu geliştirmeye devam eden ve bunu şehir polislerine öğreten Pilates, 1926’da ABD’ye göç etti ve profesyonel dansçı ve jimnastikçilerin yaşadıkları sakatlıkları gidermek amacıyla bir stüdyo açtı.

Pilates, günümüzde gelişen bilgi kaynakları ve araştırmalar sayesinde yanlızca sakatlıkların tedavisinde değil, fit bir vücuda sahip olmak isteyen, ileri yaşlarını sağlıklı ve zinde yaşamak isteyen, vücudunu şekillendirmek isteyen, kas kitlesini arttırmak isteyen her yaştan bireye ihtiyacını en kısa sürede verebilen bir egzersiz sistemi halini almıştır.

Pilatesin vücut üzerinde birden çok faydası vardır. Başta doğru nefes almayı öğreterek, akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırmakta ve yanlış nefes almaktan kaynaklı bir çok rahatsızlığı gidermektedir. Bedenimizin duruşu ve şekli, bize günlük hayatımızı ne şekilde geçirdiğimizi gösterir. Öne eğik duran, sırtlarında kamburluk (kifoz) olan bireyler, genellikle ofis hayatı yaşayan, çok fazla hareket edemeyen bireylerdir.

Çok fazla ayakta durmak zorunda kalan, yanlış uyku pozisyonunda yatan ya da kullandığı yatak ve yastığı yanlış olan bireyler, bel çukurlarının derinleşmesi (lordoz) problem yaşar. Kişinin bacak bölgesinin önünde ve arkasındaki kas grupları arasında çok fazla fark olması, dizin normalden fazla geriye hareket etmesi (hiperekstansiyon) ile sonuçlanır.Günlük hayatın bize getirdiği bu tip deformasyonları fark edemez ve bedeni o şekilde kullanmaya devam edersek bu duruş bozuklukları, zamanla sakatlık yaşama olasılığımız artar.

Pilatesin ilk gününde yapılan vücut ve duruş analizi ile tüm bu olası deformasyonlar size ilk deneme dersinde anlatılır ve en kısa yoldan çözümü anlatılarak egzersiz programınız çıkarılır. Pilates, dışarıdan bakıldığı gibi top ile hareketler yapılması gereken ya da aletli-aletsiz diye ayrılabilecek bir şey değildir. Pilates, fitness ya da yoga gibi ancak çok daha etkili bir egzersiz sistemidir. Bu sistemi uygulamak için top, yay, terabant, Cadillac reformer gibi yardımcı ekipmanlardan yararlanılır. Pilates, egzersiz yaparken bedeni nasıl kullanmanız gerektiğini gösteren bir sistemdir. Dolayısıya örneğin fitness hareketleri uygularken bile omurganın konumu, boynun durumu, ayaklar gibi bir çok detaya dikkat ederek kendinizi korumanızı sağlar.

Kocaeli'nin a plus spor merkezlerinden Mila City Sports Club'ta pilates derslerine haftalık program içerisindeki grup aktivitelerinde ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Dilerseniz birebir pilates eğitimi için personal traininglerimiz ile birlikte pilates yapabilirsiniz. Spor merkezimizde aynı zamanda reformer (aletli pilates) bölümüde bulunmaktadır. Reformer (aletli pilates) derslerini birebir olarak personal traininglerimiz ile gerçekleştirebilirsiniz. Mila City Sports Club'ta herşey sizin için!