New Image Post

Kardiyo Egzersizlerinin Vücuda Faydaları

Kardiyo, uzun ismi ile kardiyovasküler egzersiz. Kalp atış hızınızı arttıran ve kan dolaşımını artıran hareketlerdir. Burada size kardiyo yapmanın avantajlarından bahsedeceğiz.

Kardiyo bazıları için korkunç bir kelimedir ve diğerleri için mükemmel bir tutkudur. Her iki şekilde de olsa, kardiyovasküler egzersiz, bir spor planından asla vazgeçmemeniz gereken temel bileşenlerden biridir. Kalp atış hızınızı arttıran ve vücudun her tarafındaki kan dolaşımını artıran hareketlerdir. Çeşitli egzersizi yapma yöntemleri bunların tamamında belirli faydalar ve yönergeler olacaktır.

Bu egzersizleri uygulayan çoğu birey onu kalp sarjının bir yolu olarak kullanıyor ve vücudu hareket ettirdiğiniz için enerji ihtiyacını artıracaktır. Tüm bu egzersiz hareketleri kalorileri yakar. Yağ kaybı tüketilen kaloriye karşılık yakılan kalorilere bağlı olduğundan doğru yönde olduğunuz açıktır.


Kardiyo Faydaları


Kalp Sağlığını İyileştirir
Kalp, tıpkı diğer gruplara benzer bir kas ve güçlenmesi için çalışılması gerekir. Çalışmazsan, zamanla zayıflayacak ve bu durum sağlık üzerinde çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir. Kalbi düzenli olarak daha hızlı pompalamaya başlatarak sağlıklı kalabileceksiniz. Çok fazla insan merdivenden yukarı doğru çıkmak gibi basit egzersizleri gerçekleştirirken yoruluyor ve bunun temel sebebi kalp kasını çalışmayı ihmal ettikleri içindir.

 

Metabolizma Çalışma Hızını Güçlendirir
Kardiyo uygulanmasının bir başka nedeni, metabolizma üzerindeki etkileri içindir. Kalp hızınızı hızlandırmanın yanı sıra, kardiyovasküler egzersiz aynı zamanda metabolizma olarak da bilinen çeşitli vücut süreçlerinin hızını arttırır. Genel olarak konuşursak, kardiyo oturumunuz ne kadar yoğun olursa, metabolizma hızınız açısından daha belirgin bir artış göreceksiniz. Yoğun aralıklı sprintler (HIIT olarak da bilinir) metabolizmayı arttırır. Metabolizmanın artması, kilonuzu korumanın daha kolay bir yolu anlamına gelir ya da duruma göre kilo verme.

 

Hormon Profilinin Geliştirilmesi
Kardiyovasküler egzersiz yapmak aynı zamanda vücudunuzdaki hormonal profili değiştirir. Depresyon ve yorgunluk semptomlarını azaltmasının yanı sıra iştah azaltan hormon salınımına yardımcı olacaktır.

Düzenli kardiyovasküler egzersiz programına katılan bireyler, bu hormonların stres-rahatlama yararlarını elde ettikleri için hayatlarına genellikle çok daha olumlu bir bakış açısına sahiptirler.

 

Yenilenme Hızını İyileştirir
Bazı kardiyo egzersiz türleri, genellikle daha düşük, orta derecede tempolu formlar, iyileşme sürenizi de azaltabilir. Spor salonunda sert ve yorucu antreman yaptıysanız, koşu bandı üzerinde yürüyüş veya hafifçe yürümek, antreman sırasında yaratılan yan ürünlerin bir kısmını kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Bu kas ağrısının başlamasını geciktirir ve yardımcı olur. Onarım ve yeniden inşa sürecinde iyileşen kas dokusuna daha fazla oksijenli kan getirmeye yardımcı olur. Sizi bu, salona çabuk dönmenize ve kaslarınızı tekrar çalıştırabileceğiniz anlamına getirir.

Kas kütlesi, aşırı ısınmaya yol açan bir uyarıcının ve kasın iyileşmesini sağlamak için yeterli dinlenmenin birleşimidir. Bu denge, ya çok fazla çalışma ya da aralarında çok fazla dinlenme sağlayacak şekilde yön değişirse, en iyi sonuçları elde edemezsiniz. Daha sık bir kas istihdam ederseniz de (tam toparlanma varsayarsak) o kadar hızlı yeni kas ekleyeceksiniz. Kardiyo bunu yapmanıza yardımcı olur.

 

Diyabetin Yönetimi
Son olarak, şeker hastalığı olanlar için kardiyovasküler egzersiz, bu durumu idare etmelerine yardımcı olur. Egzersizi uygulayarak kaslarınızın glikozu kullanma becerisini artıracaksınız. Düzenli olarak egzersiz yapanlar kan şekerlerini daha iyi kontrol etme eğilimindedirler. Diyabet için bu, kan şekeri düzeyindeki değişikliklere son derece duyarlı olduğu için önemlidir.

 

Anahtar Bileşenler
Bunlar, düzenli kardiyovasküler egzersiz ile göreceğiniz faydaların sadece birkaçıdır. Başlarken, önce hareket etmenize ve kalp atış hızınızı arttıran bir etkinlik bulmaya odaklanın. İster yürüyüş ister bisiklete binmek isterse organize bir spor yaparak olsun, herhangi bir egzersiz biçimi olacaktır.

Önemli olan vücudunuzu hareket ettirmektir. Devre tarzında yapılmadığı sürece ağırlık kaldırma işlemi, sürekli hareket etmediğiniz için aerobik kardiyo egzersizi olarak düşünülmez. Anaerobik olur ve kardiyo farklı bir enerji sistemi kullanır (ATP-CP sistemi). Spor seviyenizi arttırırken, aralıklı antrenman, tempo antremanı, HIIT sprintleri gibi daha gelişmiş kardiyo formları üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Önce sağlam bir kardiyo temel oluşturmaya başlayın ve sonra bunu uygulayın. Haftada 3-5 kez 30-45 dakika yapabildiğinizde bir adım daha ilerletin ve gelişmiş ilkelere bakın.