New Image Post

Gebelik Döneminde Pilates Faydaları

Hamilelik döneminde yapılan pilates sayesinde vücutta mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonu daha fazla salgılanır ve bu sayede insan vücudunda oluşabilecek psikolojik baskılar ile bunalım hali minimum düzeyde azaltılmış olur. Endorfin hormonunun artışına bağlı olarak anne adayları kendilerine daha çok güvenerek, daha güçlü bir karakterle doğuma girerler ve bu durum doğum sonrası psikolojilerine doğrudan etki eder. Hamilelik döneminin ilk aylarından itibaren yapılan pilatesin ya da düzenli egzersizlerin anne adayının gebelik sürecini hem psikolojik hem de fiziksel olarak huzurlu ve mutlu geçirmesine yardımcı olur.

Hamile pilatesi uygulayan gebelerin denge konusunda daha başarılı olduğu görülmektedir. Özellikle normal doğum yapacak bayanlar için vücut dengelerini düzenli şekilde kontrol altında tutabilmek çok önemlidir. Düzenli şekilde pilates yapan anne adayları, doğum anında bebeği itme sürecinde ve doğum sırasında nefes kontrolü yaparken, diğer kadınlara oranla daha profesyonel şekilde davranırlar

Anne adayında fiziksel ağrılar olmaması için de pilates yapmak önemlidir. Anne adayı pilates sayesinde ayak üzerinde daha rahat dengede durmayı öğrenmektedir. Anne adayının kendini fark ederek güven duyması hamilelik sürecinde önemli bir adımdır.

Pilates, hamile olan veya olmayan kadınların hatta erkeklerin yapabildiği çeşitli akıcı, dengeli hareketler ve nefes alıp vermeler ile vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda rahatlama ve gevşeme sağlayan hareketler bütünüdür.

Hamilelik döneminde düzenli yapılan egzersiz ya da pilates bebeğin kan dolaşımını olumlu yönde etkiler. Pilates hamilelik süresince yer çekimi sebebiyle bebeğin aşağı doğru kayarak pelvik bölgeye baskı uygulamasını engeller ve anne adayının rahat bir hamilelik geçirmesini sağlar. Bu durum hem annenin hem de bebeğin rahat etmesine yardımcı olur.

Pilates sırasında salgılanan hormonların bebeğe olumlu etkileri vardır. Hamilelik döneminde anne adaylarının yaptığı pilates sırasında serotonin, endorfin gibi mutluluk hormonları salgılanır. Bu hormonların etkisi anne adayını etkilediği kadar bebeği de olumlu yönde etkiler.

Gebelik döneminde kaçınılması gereken pilates hareketleri

Normal şartlar altında pilates yaparken dikkat edilecek hareketler hamilelik döneminde de geçerlidir. Hamilelik süresi boyunca yüzükoyun yapılan pilates hareketlerini yapamazsınız. Bu hareketler yerine geliştirilen alternatif hareketleri yapabilirsiniz. Her hamile kadının pilates sırasında yapabileceği hareketler farklıdır. Zira her vücudun hamileliği karşılama direnci farklıdır. Bu tarz durumlarda eğitmen ilave malzemelerle aynı harekete denk gelecek farklı hareketler yaptırabilmelidir.

Hamilelik süresince annede adayı çok fazla kuvvet gerektiren hareketleri yapamaz. Gebelerin ters duruştan kalkış ya da karnı çok fazla gerecek hareketlerden kaçınması gerekir. Bu hereketleri yapan anne adaylarına bel kısmından yastık ile destek vermekte fayda var. Bununla birlikte bilinçli ve gebelikte pilates konusunda deneyimli bir eğitmenle yapılacak pilates hareketlerinin anne adayına zararı olmayacaktır.