New Image Post

Fitness'a Başladıktan Sonra İlk haftalar Neler Yapılır ?

Fitness’ta İlk Hafta

Fitness’a başlarken çoğunluğa uyup spor salonuna kaydolacaksanız ilk gün vücut kitle endeksi ölçümünüz yapılacak ve spor hocanız size uygun bir program hazırlayacak. Spor salonundaki bazı insanlar tavsiyeler vermeye bayılırlar ama siz spor eğitmeninizin önerilerinin dışına çıkmayın.

Fitness’taki ilk haftanız, en önemli zamanlarınız çünkü spor yapmaya karar verip sonradan vazgeçen insanların büyük bir bölümü bu zaman diliminde eleniyor. Neden? Çünkü adapte olamıyorlar. Adapte olamamanın birçok nedeni olabiliyor ama en başta spora yeni başlayanlar için önerilere kulak vermek gerekiyor.

Fitness’a yeni başlayanlar için tavsiyeler
Kapasitenizi bilin. İlk hafta çoğunlukla tüm vücut için fitness programı hazırlanır ve daha basit egzersizlerle başlanır. İlk hafta kendinizi çok zorlamayın.
Mükemmel vücuda sahip olmak sadece fitness yapmakla mümkün olmuyor. Beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekiyor.
Spor salonlarındaki müzikler size hitap etmeyebilir. Yanınızda müzik dinleyebileceğiniz bir aygıt olması fitness motivasyonunuzu arttırır.
Fitness kıyafetleri konusunda mutlaka araştırma yapın. Spor yaparken kıyafetlerinizle rahat edemezseniz süreklilik motivasyonunu oluşturamazsınız.
Kendinize kesinlikle bir program ve hedef listesi oluşturun. Programı hazırlarken zaman konusunda esnek olmanız iyi bir fikir.
Gelişim seviyenizi kaydedeceğiniz bir fitness defteri tutmak motivasyonunuzu arttırır.
Fitness ekipmanları konusunda bilinçlenin. Ne kadar nitelikli donanıma sahip olursanız, hevesiniz o kadar artar.
Yeni başlayanlar için ilk hafta fitness programı tavsiyeleri
Fitness’a başladığınızda ilk hafta amaç, kasları geliştirmek değil; hafif kilolarla çalışarak vücudu gelecek ağır antrenmanlara hazırlamaktır.

Fitness’ta ilk hafta, tüm bölgeler için 1 ya da 2 hareket çalışarak vücudunuzu ısıtır ve kaslarınızı açarsınız.

Fitness’ta ikinci Hafta

Fitness’ta ilk haftayı atlattıysanız vücudunuzda görünürde henüz bir değişim olmasa da mental olarak gelişimlerinizin farkına varıp spor yapmanın hazzına vardınız demektir. Şimdi ikinci hafta için biraz motivasyon arttırıcı hikayelere bakıp hedeflerinizi büyütebilirsiniz.

Fitness’ta ikinci hafta kas ağrıları devam edebilir. Bunun nedeni kaslarınızın hala mikro çatlaklarla şekillenip kendilerini yenilemeleridir. Aslında fitness boyunca mikro çatlaklar devam eder çünkü bu kas gelişiminin bir sonucudur. Kas ağrıları ise ikinci haftadan itibaren dayanıklılığınızın artmasına bağlı olarak azalır. Yani mikro çatlaklar oluşmaya hep devam eder ama siz artık çok umursamazsınız.

Fitness ikinci hafta beslenme önerileri
Fitness’a ister vücut geliştirme ister kilo vererek form tutma amacıyla başlayın, ilk yapmanız gereken şey beslenme programını düzenlemek olmalı. Fitness beslenme listeleri, uygulanan programın ağırlığına göre değişse de bazı temel noktalara göre hazırlanıyorlar.

Vücut geliştirmek için fitness yapıyorsanız protein ağırlıklı beslenme programıyla beraber her gün yaktığınız kalorileri geri kazanmanız gerekiyor. Böylece yakılan yağlar, size şekillenmiş kaslar olarak geri dönecek.
Zayıflama amacıyla fitness yapıyorsanız günlük olarak yaktığınız miktardan daha düşük kalori aldığınız bir diyeti devam ettirmeniz gerekiyor. Aradaki kalori farkı, zayıflama hızınızı verecek. Sadece formda kalmak istiyorsanız yakılan kalori=alınan kalori formülü sizin için ideal olur.
Fitness beslenme önerileri için spor eğitmeninize danışmanızı öneriyoruz.

Fitness ikinci hafta: Fiziksel değişimler
Sakin olun, baklavalara ve adonise daha çok var. Fitness’a başlanan ilk ay vücudunuz hemen şekillenmez ama ikinci haftadan itibaren küçük değişimler gözlemlenebilir.

Fitness’ta ikinci haftaya girerken dayanıklılık seviyeniz yükselecek. İlk haftaya oranla nefesiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğunuzu ve vücudunuzdaki kaslar hakkında daha çok bilgiye ulaştığınızı fark edeceksiniz. Fitness sayesinde muhtemelen şimdiye kadar varlığından bile haberdar olmadığınız kaslarla iletişim kuracaksınız.

Fitness ikinci hafta zihinsel değişimler
Spor programınıza düzenli devam etmenin ilk getirisi zaman yönetimini öğrenmek olacak. Spora yeni başlayanlardansanız program hazırlayıp ona uyunca zamanın her şeye yettiğini göreceksiniz.