New Image Post

Çoğumuzun Duymadığı Bir Spor Oryantiring Nedir, Nasıl Oynanır?

Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir spordur. 7'den 70'e her insanın katılabileceği bir spordur. Eğlenceli ve keyiflidir, doğayla iç içe haritanızı açıp, pusulanızın yönüne bakarak hedef noktalara doğru koşturduğunuz bir yarıştır.

Hem düşünce, hem koşturmaca
Elinizde harita ve pusula var, hedeflere diğer yarışmacılardan önce ulaşmanız gerek. Zorlu parkurları aşarak haritadaki noktaları bir bir tamamlamanız gerekiyor. Evet bu sporda hem düşünce, hem de koşturmaca bolca mevcut.

Oryantiring nasıl oynanır?
Oyuna katılanlar grup oluştururlar, ikili, üçlü gruplar halinde yarışmada ekip halinde olurlar. Ellerinde haritalar ve pusulalar olur. Haritalarda gösterilen noktalara bir an önce ulaşmak ve diğer grupları geride bırakmak gerekiyor. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar vardır. O noktalara giden ekipler bayrakların yanında bulunan zımbayı yanlarındaki fişe basarak finiş çizgisinde hangi noktalara gittiklerini kanıtlarlar.

Oryantiring'e başlamadan önce nelere dikkat etmeli?
Bir saatten fazla süren bir spor yarışması olduğu için, yarışmaya katılacak kişilerin aç ya da susuz olmamaları gerekmektedir. Hedefe odaklanmalısınız, haritayı ve pusulayı çok sık kullanmamanız gerekiyor, çoğunlukla zekanızı ve düşüncenizi ön planda tutmanız gereken bir spor bu. Yani haritaya bir kez bakıp devam etmeli noktaya ulaşana kadar sık sık haritaya bakmamalısınız.

Oryantiring'in tarihçesi
İlk yarışma İsveç'te 1897 yılında düzenlenmiş. İlk resmi yarışma ise 1918’de İsveç Stokholm’da Albay Ernst Killander tarafından düzenlenmiştir. 220 kişinin katıldığı bu sporu herkes zaman içinde çok sevdi. Kurallar belirlendi ve İsveç'te başlayan bu spor Sovyetler Birliği, İsviçre ve Macaristan'a doğru ilerledi.

Türkiye'ye nasıl geldi?
Bizim ülkemizde 1970'li yıllara dayanan bir geçmişi var bu sporun. Öncesinde askerler, polisler, izciler ve üniversitelerin spor bölümlerinde okuyan öğrenciler için uygulanmaya başlandı. Fakat bir spor olarak 1999 yılında örgütlenmelerle tanınmaya başlamıştır. 2002 yılında da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur.

Oryantiring oyuncusu hangi özelliklere sahip olmalıdır?

  • Atletik ve zihinsel yetenek
  • Fiziksel yeterlilik
  • Süratli ve tempolu koşu yapabilme
  • Dayanıklılık
  • Kendine Güven
  • Hızlı karar verebilme
  • Stres ortamına alışma
  • Harita bilgisi
  • Yön bulma yeteneği


Bence denmesi gereken ve eğlenceli, zeka geliştiren bir spor. Doğa sporlarını seven herkesin bir kez olsun katılması gereken bir spor yarışması diye düşünüyorum.