New Image Post

Ramazan Ayında Kilo Vermek

Birçok kişi ramazan ayını kilo vermek ve yağ kaybetmek için önemli bir fırsat olarak görür. Bu doğru bir yaklaşımdır. Çünkü doğru bir planlama ile ramazanda kilo vermek ve yağ kaybetmek mümkündür. Oruçlu olunan süre boyunca da vücutta yağ yakımı tetikleneceği için bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli madde vardır.

Güç Antrenmanı
Güç odaklı antrenman programları özellikle kas kaybının yaşanmasını engeller ve genel gücünüzü arttırır. Ağırlık kaldırmak hem kas ve gücünüzü korumanızı hatta arttırmanızı sağlarken yağ kaybetmenize de neden olur.

Sağlıklı Beslenme
Ramazan ayı boyunca sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Özellikle tam tahıllı ve işlenmemiş besinler diyet programınızın ezici bir bölümünü oluşturmalıdır.

Su Tüketimi
İftar ile sahur arasında bol bol su tüketmeye dikkat edin. Diğer içecekler dehidrasyona sebep olabileceği için oruç süresince sizi zorlayabilir. günlük su tüketiminizi 3-4 litreye çıkarabilirsiniz.

Abur Cubur Tüketimi
Ramazan ayında birçok kişi gereksiz abur cubur tüketimi yani kalitesiz besinler nedeniyle kilo alırlar. Siz bu hatayı asla yapmayın. İşlenmiş ve paketli ürünleri elinizden geldiğince tüketmemeye çalışın.

Kardiyo
Kardiyo antrenmanları su ihtiyacınızı arttıracağı için Ramazan ayı boyunca kardiyo antrenmanlarına ara verebilirsiniz. Zaten gün içerisinde aç kaldığınız süre yağ yakımını tetikleyeceği için bu süreçte su ihtiyacınızı arttıracak kardiyo türü antrenmanları yapmanıza gerek yoktur.